FF-Fezfedora

First it was the turban, then the kufi…and then the cruel hand of fate seized upon the fugitive fez. After all, the world is the place and time for pursuit, destruction, disappearance, transformation…and then wistfully longing for the past. The fez got what it deserved, and so that which took its place will too, or else it will disappear on its own, without running afoul at all, and there will be no memory, no history, of its disappearance. While it’s surely chic, it will be remembered as the remnant of something backwater, it will be remembered as upholstery fabric the color of a fez. And after we wander about for a while, some other headgear will be discovered, one way or another.
Şule Gürbüz

°

Sarığı, taylasanı…kovalayan fesin başına da bir zalimin düşeceği mukadderdi. Ne olsa dünya kovalama, yıkma, yok etme, değiştirme…sonra da vahlanarak geçmişi yad etme yeri, zamanı. Fes de ettiğini buldu, onun yerine geçen de bulacak ya da bir belaya bile uğramadan kendiliğinden yok olacak, yok oluşunun bir hatırası, tarihi bile olmayacak. Şık olduğundan eminken taşralılıkla anılacak, fesin rengi döşemelik kumaşlarla anılacak. Dönüp dolaşıp başa takılacak bir şey gene nasılsa  bulunacak.
Şule Gürbüz

°

Fezfedora (Fesfötr), 2016. 3D print, wood base, 30x26x40 cm. “Timeless Palace Museum” @SPOT Production Fund, Istanbul, TR.
Photo © Dağhan Gürkanlar

Şu kategoriye gönderildi: 2016